X
تبلیغات
رایتل

آیدای آب

دلگویه های تردید

«... زرد ...»

یکشنبه 7 تیر‌ماه سال 1394 02:10 نویسنده: من چاپ

 

ان شالله که منبع موثقه ...نبود هم فکر کنید من نوشتم:) 

#ضدزرد

 

[ دکتر افشین یداللهی - شاعر، ترانه‌سرا و روانپزشک ]


مدت‌هاست که در فضاهای حقیقی و مجازی شاهد رواج فرهنگ سطحی‌نگری در برخورد با مسائل اجتماعی، عاطفی، هنری و... هستیم. تأیید بی‌چون‌وچرا و طرفداری متعصبانه از یک اثر هنری تحت تأثیر نام صاحب اثر، بدون کمترین تلاش برای نقد بی‌طرفانه‌ی آن، یکی از مسائل نگران‌کننده‌ی امروز فرهنگ و هنر ماست که منجر به افت شدید کیفیت آثار شده است؛ چون تولیدکنندگان، خود را پذیرفته شده‌ی بی‌قید و شرط می‌دانند و نگرانِ از دست دادن مخاطبان‌شان به دنبال نقد این آثار نیستند. در ضمن کوششی برای ارتقاء کیفی کارهای خود نمی‌کنند. به همین دلیل، مدت‌هاست شاهد مضمون‌های تکراری و نگاه‌های بسیار سطحی و ساده‌انگارانه به موضوعات و اتفاق‌های مهم هستیم.


به چند عبارت کلیشه‌ای، غیرسازنده و صرفاً احساسی یا تعارف‌آمیز که زیر پست‌های شبکه‌های اجتماعی به وفور می‌بینیم، اشاره می‌کنم:


«مثل همیشه عالی!»

«مثل همیشه بی‌نظیر!»

«شما فوق‌العاده‌اید»

«عاششششقتم، تو اسطوره‌ی منی»

«فلانی بزرگ»

«ترکوندید استاد!»

«متأسفم برای فلانی که با شما مخالفت می‌کنه»

«ایشون در حدی نیست که در مورد شما اظهار نظر کنه»

«متأسفم برای سینما / موسیقی / شعر این مملکت که فلانی درباره‌ش نظر می‌ده»

«نازی ی ی استااااااد، جیگرتونو!»

«تو غلط می‌کنی درباره‌ی فلانی اظهار نظر بکنی، برات متأسفم، واقعاً که...»

«تو زر نزن! لیاقتت آهنگای فلانیه که گوش بدی نه آهنگای فلانی عزیز، فلانی جون، خودتونو اصلاً ناراحت نکنید ما با شماییم همیشه، بوس بوس»

و...


جالب اینکه هنرمندانِ مخاطبِ این کامنت‌ها از آنها لذت می‌برند و با ادامه‌ی رفتارهای گذشته، به این روند دامن می‌زنند و این حرف‌ها را نشان اعتبار هنری و فرهنگی خود و نفوذ در دل مخاطبین تلقی می‌کنند.


رفتار رایج دیگر، لایک کردن قبل از خواندن یک متن یا شنیدن یک آهنگ است که نه‌تنها مصداقِ علاقه‌ی عمیق نیست، که نشانه‌ی یک هواداری سطحی و غیرمسئولانه در رابطه با یک هنرمند است.


خوب است برای احترام به اندیشه‌ی خود و حقیقی‌تر و مؤثرتر شدن مراوده‌های فضای مجازی، هیچ‌یک از نوشته‌ها را قبل از خواندن کامل و دقیق لایک نکنیم و نظر واقعی، بدون تعارف، نقادانه و محترمانه‌ی خود را در مورد پستی که می‌خوانیم و می‌بینیم، بنویسیم تا از یکدیگر بیاموزم و صاحب اثر نیز ارزیابی واقع‌بینانه‌تری نسبت به کارهایش داشته باشد.


همه‌ی انسان‌ها از جمله هنرمندان برای رشد، نیازمند نقد هستند و برای استفاده از آن، ظرفیت و شهامت شنیدن نقد و توان به کار بستن موارد درست، لازم است.


کسانی که هواداران دوآتشه دور خود جمع می‌کنند، دار و دسته‌ی مجازی راه می‌اندازند، نظر درستِ هیچ نقدکننده‌ای را نمی‌پذیرند و او را توسط هواداران‌شان مورد حمله قرار می‌دهند یا از رفتارهای تند و متعصبانه‌ی هواداران جلوگیری نمی‌کنند یا مخالفی را که محترمانه نظر خود را بیان می‌کند، از صفحه‌ی شبکه‌ی اجتماعی خود حذف می‌کنند و محوریت فعالیت‌هایشان خودنمایی و اغراق در رفتارهای مثبت و ظاهراً روشنفکرانه یا رفتارهای خلاف عرف برای جلب توجه است، یکی از عوامل فرهنگ و هنرِ سطحی و پوپولیسم هستند.


پیشنهاد می‌کنم کسانی که به عنوان یک انسان اعم از هنرمند، هنردوست و اهل فرهنگ، در برابر فرهنگ و هنر جامعه احساس مسئولیت می‌کنند، حرکتی را با عنوان #ضدزرد و با نشان دادن واکنش‌های مسئولانه، منطقی و محترمانه و بی‌تعارف در شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی و حقیقی شروع کنند تا به تدریج شاهد بهبود حال هنر و فرهنگ‌مان باشیم.


همه‌چیز احتمال زرد شدن دارد: روان‌شناسی، فرهنگ، عرفان، هنر، آداب معاشرت، روشنفکری، رسانه‌ها، مطبوعات، ورزش، رنگ‌های مختلف مثل مشکی، آبی، قرمز و... و حتی همین حرکت #ضدزرد و گاهی این اتفاق آنقدر تدریجی می‌افتد که متوجه پیشرفت آن نمی‌شویم و نکته‌ی آخر این که همه باید رفتار #ضدزرد را ازخودمان شروع کنیم.


با آرزوی دوستی‌های واقعی‌تر.منبع: 

اختصاصی سایت موسیقی ما


نویسنده:

افشین یدالهی


تاریخ انتشار :  شنبه 6 تیر 1394 -  11:59 

 

نظرات (1)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
vagheannnnn doroste
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. منو در صورت تغییر وبلاگت مطلع کن.
مرسی